Інформаційний дайджест для учнів закладу
Шановні читачі !
Цей інформаційний дайжест розроблений для вас. Мета його розширити вільний доступ до джерел інформації про Європейський Союз (ЄС) ) та його функціонування. Такий доступ покликаний сприяти розширенню партнерства між Україною та ЄС і, зокрема, втіленню завдань, закладених у Плані дій Україна – ЄС.
Дайджест містить рекомендації щодо організації роботи з інформаційними джерелами та матеріалами ЄС, дає перелік основних друкованних та електронних джерел інформації про ЄС, бази даних матеріалів з проблематики ЄС, умови доступу до них.
Короткі відомості про ЄС
Європейський Союз (ЄС) – це сім’я демократичних європейських країн, що спільно працюють за ради миру та процвітання. ЄС заснований на принципах верховенства закону й демократії. Союз-це нова держава, що створюється з існуючих країн, його також не можна порівняти і з іншими міжнародними організаціями. Країни – члени ЄС делегують частину свого суверенітету спільним інститутам влади, що представляють інтереси Союзу як єдиного цілого в питаннях, що складають загальноєвропейський інтерес. А всі рішення і процедури випливають з основних договорів, ратифікованих країнами-членами.
Хто має право стати членом ЄС?
Країни – кандидати на вступ до ЄС мають відповідати Копенгагенським критеріям. Ці критерії були схвалені на засіданні Європейської Ради у Копенгагені у червні 1993 р. і включають в себе:
- політичні критерії – стабільність інститутів, що гарантують демократію, верховенство права, повагу до прав людини, повагу і захист національних меншинств;
- економічні критерії – наявність дієвої ринкової економіки і здатність витримувати конкурентний тиск і дію ринкових сил у межах ЄС ;
- інші критерії – здатність узяти на себе зобов’язання, що впливають із членства в ЄС, включаючи суворе дотримання цілей політичного, економічного, валютного союзу.
Європейський Союз має 27 членів.
Відповідно до дати вступу до Союзу це такі країни:
1957 р. Франція, Німеччина, Італія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург;
1973 р. Данія, Ірландія, Великобританія;
1981 р. Греція;
1986 р. Іспанія, Португалія;
1995 р. Австрія, Фінляндія, Швеція;
2004 р. Чехія, Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Угорщина, Мальта, Польща, Словенія, Словаччина;
2007 р. Болгарія, Румунія.
Верховенство закону є фундаментом ЄС
Всі рішення та процедури ЄС базуються на договорах, які підписані всіма членами ЄС.
Єдність у розмаїтті: Європа це континент різних традицій та мов, але, водночас, спільних ціностей. ЄС захищає ці цінності. Він заохочує співробітництво між народами Європи, сприяє єдності, зберігаючи розмаїття, та забезпечує соціальну спрямованість всіх своїх рішень.
Державні мови ЄС.
15 квітня 1958 року Рада об’єднання постановила, що офіційні мови країн-членів повинні стати як офіційними мовами Співтовариства, так і робочими мовами установ Співтовариства. Офіційна мова кожної країни-члена є офіційною мовою ЄС. Оскільки кілька держав-членів мають одинакову офіційну мову, то це означає, що існує 23 офіційна мова. Це: чеська, датська, голландська, англійська, естонська, фінська, французька, німецька, грецька, угорська, італійська, португальська, іспанська, шведська, ірландська (з 1 січня 2007, але з обмеженням), латвійська, литовська, мальтійська, польська, словацька, словенська.
Євро – це єдина валюта ЄС, запроваджена в 15 країнах-членах, які складають Єврозону ЄС. Три країни – Велика Британія, Данія та Швеція – не погодилися вводити євро в 1999 році. В січні 1999 року євро було введено в обіг на світових фінансових ринках. Готівкою банкноти та монети з’явилися в обігу в січні 2002 року.
Європейський Центральний Банк, заснований у червні 1998 року у Франкфурті, здійснює управління та контроль за операціями в євро в усіх країнах-членах Єврозони.
Основні права та свободи громадян ЄС:
Хартия основних прав вперше в історії ЄС поєднала в одному документі всі громадянські, політичні, економічні та соціальні права європейських громодян і мешканців ЄС. Вона базується, зокрема, на фундаментальних правах і свободах, проголошених в Європейській конвенції з прав людини, конституційних традиціях держав-членів, та інших міжнародних конвенцій, членами яких є держави ЄС або сам ЄС.
Шенгенська угода про кордони.
Згідно з умовами Амстердамського договору від жовтня 1997 р., Шенгенська угода про кордони є обов’язковим елементом для держави, які є членами ЄС. Підписання Амстердамського договору надає гарантії того, що розширення ЄС не послабить захищеність Союзу від імпорту товарів за демпінговими цінами, нелегальної міграції та організованої злочинності та буде сприяти вільному пересуванню громодян в межах Шенгенської зони.
Європейський Союз - Україна
21 лютого 2005 року на засідані Ради з питань співпраці між Україною та ЄС було офіційно схвалено План дій Україна – ЄС. План дій став визначальним засобом у процесі наближення України до Європейського Союзу.
Угода про партнерство та співробітництво (УПС), була підписана в 1994 році. УПС набула чиності в березні 1998 року. Вона підкреслює повагу до основних спільних цінностей як основи для співробітництва, забезпечує відповідні рамки для політичногодіалогу, запроваджує основні спільні цілі на основі гармонійних економічних відносин, сталого розвитку, співробітництва в ряді галузей та підтримку зусиль України в напрямку демократії, а також створення інституційної мережі для досягнення цих цілей.
Спільна стратегія ЄС щодо України. Була ухвалена в грудні 1999 року в Хельсінкі Європейською Радою як розуміння того, що існує потреба у більш тісних звязках між ЄС та державами – членами та конкретними країнами-партнерами
Між ЄС та Україною укладено декілька окремих угод в галузі торгівлі, науки та технології, ядерної енергетики.
Європейська політика сусідства (ЄПС) полягає в тому, щоб поділити переваги розширення ЄС у відношенні зміцнення стабільності, безпеки та добробуту
План дій ЄС – Україна, що поширюється на ключеві сфери, у яких здійснюються відповідні конкретні заходи. Такими сферами є політичний діалог і реформа; торгівля та заходи, спрямовані на підготовку партнерів до поступової участі у внутрішньому ринку ЄС; правосуддя та внутрішні справи; енергетика, транспорт, інформаційне суспільство, охорона довкілля та дослідницько- інноваційна діяльність; а також соціальна політика та культурно-освітні контакти між людьми.
Детальнішу інформацію про стосунки між ЄС та Україною ви можете дізнатися із таких джерел інформації:
Дні Європи успішно пройшли в Одесі та Донецьку // Євробюлетень. – 2008. - №6. – С.6 – 7.
Єврокомісія виділяє 7 мільйонів євро на гендерну рівність: [Програми ЄС в Україні] // Євробюлетень. – 2008. - №9. – С.10 – 11.
Європейський Союз визнає європейські прагнення України: [про результати Паризького Саміту у вересні 2008 року] // Євробюлетень. – 2008. - №9. – С. 4 – 6.
Європейський Союз – Україна: [Буклет]. – К.: Представництво Європейської комісії в Україні, Бєларусі та Молдові, 2005. – 12 c.: іл.
Меделяєв В. М. Основи європейської інтеграції (спецкурс): Україна і європейська інтеграція: Тематичний блок №5 / В.М. Меделяєв // Все для вчителя. – 2008. - №6. – С.35 – 40.
Павел Коваль очолив делегацію Європарламенту зі зв’язків з Україною // Євробюлетень. – 2009. - №10. – С.5.
У Брюселі відбулося установче засідання Делегації Європарламенту зі зв’зків з Україною. Було обрано її голову та його заступників.
План дій Україна – Європейський Союз: Європейська політика суспільства. – К.: Представництво Європейської комісії в Україні, Бєларусі та Молдові, 2005. – 40 с.
Представництво Європейської Комісії в Україні, Бєларусі та Молдові. – К., 2004. – 14 с.: іл.
Программы технической помощи ЕС в Украине, Молдове и Беларуси: [Путеводитель]. – К.: Представництво Європейської комісії в Україні, Бєларусі та Молдові, 2005. – 12 с.: іл.
Слісаренко І. «Завдання розповідати українцям про ЄС залишатиметься актуальним незалежно від будь-яких політичних заяв» /І. Слісаренко // Євробюлетень. – 2009. - №10 – С.10.
На 5 каналі виходить телепередача «Вікно в Європу», один із інформаційних проектів ЄС в Україні.
Сушко О. Перспективи візового діалогу між Україною та ЄС / О. Сушко // Дзеркало тижня. – 2008. – 30 серп. – С.2.
Україна приєднується до Європейського енергетичного співтовариства // Євробюлетень. – 2009. - №11. – С.8.
Угода про партнерство та Співробітництво: Повний текст угоди, підписаної між Європейським Союзом та Україною в Люксембурзі 14 червня 1994 року. – К.: Представництво Європейської комісії в Україні, Бєларусі та Молдові, 2004. – 72 с.
Шитікова С. «Українські викладачі й студенти можуть приємно здивувати партнерів з Європи» / С. Шитікова // Євробюлетень. – 2009. - №10. – С.8 – 9.
Реалізація програми ЄС Темпус в Україні.
Інформаційні мережі ЄС
Інформаційна мережа ЄС – це величезний масив інформації, що розташована на п’яти континентах: бібліотеки – депозитарії, інформаційні точки, національні інформаційні центри, центри документації, найпотужніша в світі поліграфічна база, а також велика кількість баз даних в Інтернеті. З розвитком мережі Інтернет інформація про політику, економічний стан та інші сторони життя народів Європи, які інтегрувалися до ЄС, стала доступною у найвіддаленіших куточках Землі.
Основними ланками інформаційної мережі ЄС в Україні є Представництво Європейської Комісії та Центри європейської документації (ЦЄД).
Адреса Представництва:
Вул. Круглоуніверситетська, 10
01024 Київ, Україна,
Тел.: + 38 (044) 462-00-10
Факс: + 38 (044) 462-09-20
press@delukr. сec. еu. int.
Представництво Євросоюзу в Україні
Центр європейської документації. Національна академія державного управління при Призидентові України
Вул. Е. Потьє, 20, кім.402
03057 Київ, Україна
Тел.: + 38 (044) 453-34-01, 456-52-86
Факс: + 38 (044) 455-68-68
Е-mail: edc@academy. kiev. ua.
Центр європейської документації. Інститут міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка
Вул. Мельникова, 36/1, бібліотека, 04119 Київ, Україна
Тел.: + 38 (044) 481-44-14, 481-44-42
Головний сервер Європейського Союзу EUROPA
Друзі!
А зараз пропонуємо вам взяти участь у вікторині зі знань Європейського Союзу. Пропонуємо вам відповісти на десять запитань.
- Скільки членів (комісарів) входить до Єврокомісії? (27 комісарів, за кількістю країн-членів).
- Від чого залежить вага голосу країни у Раді ЄС? (Від кількості населення країни).
- Яку офіційну назву мають саміти Євросоюзу? (Європейська Рада).
- Яка політична група (фракція) Європарламенту є найчисельнішою? (Група Європейської народної партії та Європейських демократів).
- Коли відбудуться наступні вибори до Європарламенту? (7 червня 2009 року).
- Яка країна приєднається до зони євро з 1 січня 2009 року? (Словаччина).
- Скільки країн входить до Шенгенського візового простору? ( 24 країни).
- Скільки офіційних мов у Євросоюзі ? (23 мови).
- Коли було започатковано Європейську політику сусідства? (12 травня 2004 року – тоді було оприлюднено Повідомлення Єврокомісії під назвою «Європейська політика сусідства»).
- Хто з комісарів ЄС опікується, серед іншого, відносинами Союзу з Україною? (Комісар ЄС з питань зовнішніх зносин та Європейської політики сусудства Беніта Ферреро-Вальднер)
Аби краще закріпити знання про Європейський Союз, ми пропонуємо вам взяти участь у грі «Так! Ні!». Тож, починаємо:
- .. ЄС як союз держав – членів Європейської співдружності було створено згідно з договором про ЄС. (Так)
- Україна є членом ЄС. (Ні)
- Мета ЄС – створення економічного, монетарного і політичного союзу, атакож упровадження спільного громадянства.(Так)
- ЄС керується принципами поваги до національної самобутності, демократії та фундаментальних прав людини. (Так)
- Рішення у ЄС приймається меншістю голосів.(Ні)
- 1 листопада 1993 року набрав чинності Маастрихтський договір, згідно з яким в м. Маастрихті (Нідерланди) було схвалено проект Договору про Європейський Союз. (Так)
- До ЄС входять 20 держав.(Ні)
- . На прапорі Європейського Союзу 12 зірок. Для європейців це символ: 12 країн-засновників – 12 апостолів.(Так)
- 26 лютого 2001 було підписано Ніццький договір, яким внесено зміни в Договір про Європейський Союз задля уможливлення подальшого розширення цієї організації. (Так)
- 26 лютого 2001 року відбулося ухвалення Хартії основних прав людини, яка вважається тріумфом європейської демократії.(Так)
- До Шенгенської угоди, яка почала діяти з 1995 року, крім інших європейських держав приєдналися і Великобританія та Ірландія.(Ні)
- Грошова одиниця ЄС – євро.(Так)